Edukacja

VUB przyznaje doktoraty honoris causa, w tym Ganshoren mayor Pierre Company

Podczas dzisiejszej ceremonii Vrije Universiteit Brussel (VUB) przyznaje wreszcie pięć doktoratów honoris causa, które ogłosił dwa lata temu. Wydarzenie zostało przełożone z 2020 roku z powodu kryzysu związanego z koronawirusem.

Doktoraty przyznawane są pięciu międzynarodowym specjalistom, których praca w taki czy inny sposób połączyła ludzi-w mieście, kraju lub na całym świecie. Odbiorcy pochodzą z różnych sektorów: amerykańskiego producenta, południowoafrykańskiego artysty, brukselskiego polityka i dwóch naukowców zajmujących się immunologią.

– Ale mają jedną wspólną cechę-mówi VUB Rector Caroline Pauwels. „Tworzą połączenia. Tego właśnie teraz potrzebuje świat-ludzi, którzy wyciągają ręce do innych. Którzy nie szukają różnic, ale tego, co nas łączy. Ludzie, którzy chcą się słuchać.”

Jedną z tych osób Jest Pierre Kompany (na zdjęciu powyżej), burmistrz Ganshoren w Brukseli. W 2018 został pierwszym czarnoskórym burmistrzem gminy w Belgii.

Zobaczyć osobę, nie imprezę

To była imponująca trajektoria dla Kompany (ProGanshoren), która przybyła do Belgii z Konga 45 lat temu jako osoba ubiegająca się o azyl. Jako student spędził ponad rok w więzieniu wojskowym za pomoc w organizacji marszu pamięci dla studentów zamordowanych dwa lata wcześniej przez reżim Mobutu.

Kompany ukończył studia inżynierskie w Belgii, a następnie ożenił się i miał troje dzieci – jednym z nich jest znany piłkarz Vincent Kompany. Przed przyjazdem do Belgii starszy Kompany grał również z klubem zawodowym w Lubumbashi.

Do polityki wszedł w 2006 jako radny miejski z ramienia PS w Ganshoren. W 2012 dołączył do innych, tworząc ProGanshoren, w skład którego weszli m.in. byli Socjaliści i Chrześcijańscy Demokraci. Kompany „jest dowodem na to, że Belgia stopniowo opuszcza swoją kolonialną przeszłość”, mówi VUB w oświadczeniu. „Nigdy nie zaprzeczał swojemu pochodzeniu, a jednocześnie mówił z wielkim szacunkiem o swojej nowej ojczyźnie.

„Nie mogę zaprzeczyć, że jest to duże uznanie”, Kompany, 74, powiedział Bruzz w tym tygodniu o swoim doktoracie honoris causa. „Zwłaszcza, że pochodzi z Uniwersytetu. To pokazuje prawdziwy szacunek.”

Wspomniał też w flamandzkim talk-show, że honor pochodzi od holenderskojęzycznego Uniwersytetu. „Jestem francuskojęzyczny, ale holenderscy mówcy bardzo dobrze widzieli, kim jestem i co robię.”

Kompany zawsze utrzymywał, że politycy powinni działać na rzecz jednoczenia społeczności. „Polityka nigdy nie powinna być czymś, co dzieli społeczeństwo” – powiedział Bruzz. „Pozwala nam dzielić się pomysłami, a te pomysły nie muszą przemawiać do wszystkich, ale to nie powinno działać przeciwko Solidarności. Jestem kimś, kto łączy ludzi, nawet jeśli jesteś z innej partii politycznej, to nie ma znaczenia. Widzę osobę, która stoi przede mną.”

Pozostałe cztery osoby, które dziś wieczorem otrzymają tytuł doktora honoris causa to: Anne Druyan, specjalistka w dziedzinie komunikacji naukowej, która pisze, produkuje i kieruje programami związanymi z astronomią, w tym Cosmos: Possible Worlds; William Kentridge, filmowiec i artysta, który był jawnym przeciwnikiem apartheidu w swojej ojczyźnie; Antoni Ribas, hiszpańsko-amerykański specjalista w zakresie immunoterapii, szczególnie w leczeniu raka skóry; Belg Thierry Boon (na zdjęciu powyżej), również immunolog i szef Instytutu Duve w Brukseli, multidyscyplinarnego Centrum Badań Biomedycznych związanego z Uniwersytetem Louvain.

Uroczystość VUBA tego wieczoru to także hołd dla dwóch innych znamienitych Belgów-Simona Grownowskiego, który jako dziecko w latach 40. słynnie uciekł z pociągu wiozącego go do Auschwitz, oraz Koenraada Tinela, rzeźbiarza i ilustratora, który dorastał w rodzinie o nazistowskich sympatiach. Oboje są dziś szybkimi przyjaciółmi, co, jak mówi VUB, „jest potężnym symbolem nadziei, szczęścia i pokoju”.

You may also like...

Dodaj komentarz