Edukacja

Rodzice zaniepokojeni przemocą „Squid Game” w grach na plac zabaw

Squid Game, Koreański serial telewizyjny, który stał się globalnym fenomenem za pośrednictwem Netflix, ma wpływ na życie dzieci, mimo że serial jest skierowany do osób w wieku 17 lat i starszych.

Rodzice w wielu belgijskich szkołach zostali zaalarmowani, aby dowiedzieć się, że gry z serii survival, w których zdesperowani zawodnicy grają w gry dla dzieci za pieniądze, z gwałtowną śmiercią, często konsekwencją przegranej, są replikowane na placu zabaw przez małe dzieci.

Dzieci grały w swoje zwykłe gry, takie jak „1,2,3 Soleil” – która jest opisywana w serii jako gra o nazwie „czerwone światło, zielone światło” – ale w niektórych przypadkach przegrani zostali spoliczkowani lub bici, a nie po prostu eliminowani. W grze Squid uczestnicy podchodzą do morderczej marionetki po tym, jak woła ona „Zielone światło”. Kiedy lalka krzyczy: „czerwone światło”, zawodnik musi zamarznąć, zanim manekin się odwróci, albo zostanie zastrzelony.

Pewna siedmioletnia dziewczyna ze szkoły w Dinant wróciła do domu z płaczem do matki, a potem wyjaśniła, że jej zwykła gra na przerwie zakończyła się uderzeniem w twarz.

– Wszyscy przegrani zostali spoliczkowani-powiedziała matka dziewczyny. „W ogóle tego nie rozumiała. Dla niej to była normalna gra. Wróciła do domu z płaczem i powiedziała: „Mamo, oberwałam podczas zabawy.”Potem wyjaśniła mi, że gra 1,2,3 Soleil” – dodała.

„Nie zna się na grze W kałamarnice; nie widziała żadnego klipu ani niczego. Nie rozumiem, dlaczego tak wiele małych dzieci bawi się w to, gdy jest to seria zabroniona dla ich wieku. Obawiam się, że moja córka wróci z dużymi siniakami.”

Pomimo tego, że serial jest skierowany do starszej publiczności, klipy niektórych scen zostały udostępnione w sieci społecznościowej Tik Tok, dzięki czemu są bardziej dostępne dla młodszych dzieci, które mają dostęp do platformy. Inni zostali wystawieni na pokaz przez starsze rodzeństwo i przyjaciół, a nawet przez rodziców, którzy pozwolili swoim małym dzieciom oglądać brutalne show.

„Niektórzy rodzice są bardzo pobłażliwi i nie widzą zła w tej grze, ale dla mnie usuwa to niewinność dzieci” – mówi matka ucznia Dinanta. „Moja córka powiedziała, że nikt jej nie bronił i że dzieje się to w ukrytych kątach, więc nadzorcy placu zabaw nie zawsze to widzą.”

W szkole miejskiej w Erquelinnes-Béguinage, w prowincji Hainaut, rozgrywano podobne sceny z przegranymi rozgrywkami.

Po wydarzeniach nauczyciele rozmawiali z dziećmi, aby uświadomić im niebezpieczeństwa tego rodzaju zachowań. „Musieliśmy działać natychmiast”, powiedziała Maélys Lequeux, nauczycielka w 5.i 6. klasie podstawowej w szkole.

„Zebraliśmy dzieci, rozmawialiśmy. Tłumaczyliśmy im, że to niebezpieczne, że nie powinno się to powtórzyć na placu zabaw, a nawet w domu. Poddali się w wątpliwość. Widziałem wyrzuty sumienia. Myślę, że teraz zrozumieli.”

Wiele dzieci w wieku od 11 do 12 lat w szkole przyznało się do oglądania serialu. „Seria jest bardzo krwawa, z dużą ilością krwi”, powiedział jeden, podczas gdy inny powiedział: „seria jest fajna, ale aby ją przerobić w prawdziwym życiu, może zranić, a nawet zabić.”

„Na szczęście nie było poważnej kontuzji, ale to już dramatyczne dla dzieci” – powiedziała Sabrina Caci, dyrektor Szkoły. „Dzieci przychodzą do szkoły, aby być bezpiecznym, a nie być bite.”

Szkoła wydała ostrzeżenie dla rodziców za pośrednictwem swojej strony na Facebooku: „jesteśmy bardzo czujni, aby ta niezdrowa i niebezpieczna gra została zatrzymana. Liczymy na Twoje wsparcie i współpracę, aby uświadomić dzieciom konsekwencje, jakie może to pociągnąć za sobą. Sankcje zostaną podjęte wobec dzieci, które kontynuują tę grę.”

Jednak niektórzy rodzice przyznali, że trudno było regulować to, co ich dzieci oglądały lub uzyskiwały dostęp do mediów społecznościowych. „Moja córka ma telewizor w swoim pokoju”, powiedziała jedna matka. „Nie mogę sprawdzić wszystkiego, na co patrzy.”Inna matka dodała:” dla mnie to nie „tylko” wina Netflixa, to samo społeczeństwo idzie tak źle. Wszędzie ludzie stają się agresywni, czy to w sklepach, czy na ulicy.”

Psychologowie są również zaniepokojeni trendem. „Dzieci są gąbkami, mogą się wiele nauczyć, ale mogą też je kopiować” – powiedziała Caroline Depuydt, lekarz i kierownik Oddziału w szpitalu psychiatrycznym Epsylon w Brukseli. „Co jest szczególne w tej serii jest to, że zajmuje kody do gier dla dzieci, takich jak 1,2,3 Soleil. A dzieci, które oglądały serię, mówią sobie, że mogą ją odtworzyć, ponieważ zwykle grają w tę grę. Dzieci uczą się przez mimikę i efekt Grupowy. Szybkość działania przeciwko temu jest bardzo ważna.”

Dodała: „ogólnie rzecz biorąc, możemy odróżnić to, co prawdziwe, od tego, co fikcyjne. Ale siedmiolatek nie widzi różnicy. To w okresie dojrzewania około 12-13 lat, że jesteśmy w stanie to zrobić. A potem rozwija się w okresie dojrzewania.”

Dla Bruno Humbeecka, psychologa edukacyjnego z Uniwersytetu w Mons, odtworzenie wydarzeń z gry Squid na placu zabaw jest małym zaskoczeniem. „Zabawa dziecka z natury zakłada przestrzeganie, co oznacza, że nie zmuszamy do gry, to jest sama zasada gry” – powiedział. „Zakłada również, że zabawa jest traktowana poważnie. Dzieci mają tę zdolność do poważnego traktowania gier. Ale gry nigdy nie prowadzą do poważnych przyczyn. W serii, uczestnicy są we wszystkim oprócz gry. I tak, mamy grę, która jest całkowicie wypaczona z jego funkcji.”

„To nie seria stwarza problem” – dodał. „Prawdziwym problemem jest to, czy możemy pozwolić dzieciom uderzać inne dzieci na placu zabaw? Czy możemy pozwolić im nawet zagrozić uderzeniem? Oczywiście, że nie, bo szkoła musi być społeczeństwem. Prawa te istnieją w świecie dorosłych i muszą być przekazywane szkołom.”

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.