Rodzina

Mieszkanie czy mieszkanie za darmo? Belgia debatuje o korzyściach dla ukraińskich uchodźców

Ukraińscy uchodźcy wjeżdżający do Belgii mają obecnie prawo do utrzymania, ale muszą nadal płacić za własne schronienie. Rząd federalny spotka się w piątek, aby zbadać, czy jest to najlepszy sposób na udzielenie pomocy osobom uciekającym przed rosyjską inwazją.

Rząd Flamandzki już wzywa rząd federalny do „ponownego rozważenia” decyzji, która automatycznie uprawnia ukraińskich uchodźców do płacy za utrzymanie, donosi De Standaard, a piątkowe spotkanie obejmie przegląd wniosku właściwej minister Karine Lalieux (PS).

Premier Alexander de Croo (Open VLD) bronił utrzymania prawa do utrzymania wynagrodzenia, ale burmistrz Antwerpii Bart De Wever (N-VA) powiedział, że istnieją wady takiej korzyści i wyraził zaniepokojenie, że pieniądze w końcu wpadną do kieszeni właścicieli już korzystających z przegrzanego rynku mieszkaniowego.

Sekretarz Stanu ds. azylu Sammy Mahdi (CD&V) powiedział, że zarówno pełna płaca za utrzymanie, jak i wolne mieszkania nie są kompatybilne, co skłoniło de Wevera do złośliwej odpowiedzi na Twitterze: „dosłownie powiedziałeś, że jesteś „bardzo zły”, ponieważ zakwestionowałem celowość (pełnej) płacy za utrzymanie. Robisz bałagan, który nie pomaga ani recepcji, ani uchodźcom.”

Ukraińscy uchodźcy nadal napływają do Belgii

10 tys. zarejestrowanych ukraińskich uchodźców zostało w środę uchwalonych, a dla około jednej czwartej z nich trzeba było znaleźć zakwaterowanie.

Mahdi odmówił komentarza na temat spodziewanej liczby uchodźców, chociaż szacunki wahają się od 80 000 do prawie 290 000. Powiedział: „musimy przygotować się na Najmniej korzystny scenariusz.”

Flamandzki minister mieszkalnictwa Matthias Diependaele (N-VA) przygotowuje już dekret Nadzwyczajny, aby umożliwić krótkoterminowe umowy najmu osobom prywatnym, które chcą wynająć swoją nieruchomość Ukraińcom lub chcą udostępnić pokój. Władze publiczne mogą również skorzystać z tego dekretu.

Ponadto Mahdi ogłosił, że trwają prace nad „procedurą przesiewową” dla osób prywatnych, które chcą przyjąć uchodźców, po tym, jak policja wyraziła obawy, że nie wolno im przeprowadzać kontroli przeszłości ani nawet sprawdzać, czy gospodarze nie są zarejestrowanymi przestępcami seksualnymi lub pedofilami.

„Ci ludzie są zazwyczaj pełni dobrych intencji”, powiedział Mahdi do komisji, ale aby wykluczyć tych, którzy mają mniej dobrych intencji, szuka wraz z minister spraw wewnętrznych Annelies Verlinden (CD & V)metody pracy w celu przesiewania rodzin goszczących ” w ramach prawnych.”

You may also like...

Dodaj komentarz