Rodzina

Koronawirus w Belgii: najnowsze wydarzenia

Od tego czwartku (17 marca) każdy w Belgii, u którego potwierdzono, że miał „kontakt wysokiego ryzyka” z osobą, u której wykryto koronawirusa, nie jest już zobowiązany do samodzielnego wykonania testu ani do kwarantanny. Te środki ostrożności nie są już zalecane-z wyjątkiem osób w trudnej sytuacji.

Następne posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego ds. koronawirusa zostało przełożone. Miał się on odbyć 25 Marca. Zostanie on przeniesiony po Świętach Wielkanocnych, aby uzyskać lepszą perspektywę na rozwój trendów związanych z koronawirusem w Belgii. To pracowity tydzień w brukselskiej agendzie wydarzeń w przyszłym tygodniu, zarówno ze szczytami Nato, jak i UE.

Wspólna Komisja Wspólnot Europejskich w Brukseli (Cocom) planuje zracjonalizować swoją strategię testowania i śledzenia, w obliczu gwałtownego spadku liczby testów przeprowadzanych w regionie. Pierwszym etapem będzie połączenie ośrodków testowania i szczepień Molenbeek przy Chaussée de Gand 696. Oczekuje się, że nastąpią kolejne Fuzje i/lub zamknięcia centrów testowych. Brukselskie Centrum Obsługi Telefonicznej Covid nie będzie już przeprowadzać śledzenia kontaktów, gdy ktoś będzie miał pozytywny wynik testu na obecność wirusa.

Niedawny wzrost liczby zakażeń koronawirusem „nie jest zaskoczeniem”, twierdzi międzyresortowy rzecznik Yves Van Laethem. Ponowne otwarcie klubów nocnych, sezon karnawałowy i półroczne wyjazdy na narty to czynniki sprzyjające-ale Van Laethem powiedział, że nie oznacza to, że ponownie konieczne jest zaostrzenie przepisów. „Nie ma się czym martwić, ale chodzi o zachowanie ostrożności i uważne obserwowanie sytuacji” – dodał.

Brussels public transport operator Stib wyjaśnił swoje zasady dotyczące masek. Musisz go nosić podczas podróży metrem, tramwajem lub autobusem. Na stacjach (pod ziemią) są zalecane, ale nie obowiązkowe. Noszenie maski nie jest już konieczne na przystankach autobusowych i tramwajowych na zewnątrz (gdzie indziej maski nie były wymagane Na zewnątrz w Brukseli od października 2020 r.).

Siedem osób zostało aresztowanych w Brukseli i prowincji Hainaut w ramach śledztwa w sprawie gangu przestępczego podejrzanego o robienie i sprzedaż fałszywych biletów na Covid. CST zostały podobno sprzedane za pomocą sieci społecznościowej SnapChat. Podczas policyjnego nalotu policjanci znaleźli telefon komórkowy przechowujący 88 mandatów pod różnymi nazwiskami.

Od 17 marca osoby, które nie są w pełni zaszczepione, nie będą już zobowiązane do poddania się kwarantannie i testu, gdy będą miały kontakt „wysokiego ryzyka” z osobą, u której wynik testu jest pozytywny na koronawirusa. Tak było już w przypadku w pełni zaszczepionych. Jeśli miałeś kontakt z kimś, kto miał pozytywny wynik testu, musisz nadal ograniczać kontakty, nosić maskę, gdzie to możliwe i codziennie przeprowadzać autotest.

Od listopada 2020 r.przez brukselskie lotnisko przeszło miliard szczepionek na koronawirusa, z czego 75% wyjeżdżało z kraju, a 25% trafiało do niego. Loty szczepionek odbywają się codziennie do ponad 60 krajów, z Japonii i USA najczęstszymi celami podróży.

Belgijski system bezpiecznego biletu Covid zostanie zawieszony w poniedziałek (7 marca), a maski nie będą już potrzebne w większości miejsc publicznych, z wyjątkiem transportu i instytucji opieki zdrowotnej. Przeczytaj wszystkie szczegóły tutaj…

Piąta belgijska szczepionka przeciwko koronawirusowi, Nuvaxovid od producenta Novavax, jest oferowana ludziom od tego tygodnia. Po Pfizer, Moderna, Astrazenecę i Johnson & Johnson, jest to najnowsza szczepionka, która ma być zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków i międzyresortowy Komitet Zdrowia Belgii. Pierwsza partia 180 000 dawek przybyła późno w zeszłym tygodniu. Kolejne 123 tys. W sumie Belgia zamówiła pół miliona. Szczepionka będzie podawana przede wszystkim osobom o wysokim ryzyku wystąpienia reakcji alergicznej na inne dostępne szczepionki oraz osobom, u których po otrzymaniu pierwszej dawki wystąpiły inne działania niepożądane, które uniemożliwiły pełne szczepienie. Wymagane są dwie dawki. W Brukseli można dokonać rezerwacji za pośrednictwem Platformy Bru-Vax lub dzwoniąc pod numer 02 214 19 19.

W ramach stopniowego wychodzenia Belgii z ograniczeń związanych z koronawirusem oczekuje się, że panel ekspertów GEMS, który doradza rządowi w sprawie strategii Covid, zostanie rozwiązany 8 kwietnia. Jednocześnie rola komisarza ds. koronawirusa, obecnie zajmowanego przez Pedro Facona, zostanie stopniowo zniesiona. Radzenie sobie z kryzysem związanym z koronawirusem pozostanie zadaniem Federalnego Ministerstwa Zdrowia Publicznego i federalnego centrum kryzysowego, które utworzyły 233 nowe etatowe równorzędne stanowiska.

Każdy, kto nie otrzymał jeszcze trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi, nie straci dostępu do bezpiecznego biletu Covid w dniu 1 marca, jak początkowo planowano. Ramy prawne dotyczące zmniejszenia CST do osób, które otrzymały dawkę przypominającą, nie są gotowe na czas. Biorąc pod uwagę, że posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego planowane jest na 4 marca – gdzie Bezpieczny bilet Covid może zostać całkowicie usunięty, jeśli barometr koronawirusa zmieni kolor na żółty – istnieje niewielkie ryzyko utraty dostępu do restauracji i lokali kulturalnych, jeśli nie otrzymałeś jeszcze trzeciej dawki. Rzecznik rządu dodał jednak: – zbadamy, jak trzymać środek w szufladzie, aby móc go zastosować na przykład jesienią, Jeśli pojawi się nowa fala, a nie definitywnie go znieść.”

Bruksela i Walonia potwierdziły, że system bezpiecznego biletu Covid zostanie zezłomowany, gdy tylko Barometr koronawirusa w Belgii przejdzie z pomarańczowego na żółty. Brukselski minister zdrowia Alain Maron powiedział: „ewolucja sytuacji zdrowotnej jest uspokajająca. Dlatego też, jeśli następny komitet konsultacyjny zdecyduje się przejść na kod żółty, zrobimy wszystko, co konieczne, aby zakończyć CST w Brukseli. Zawsze mówiłem: „nie za długo”.- Komitet konsultacyjny ds. koronawirusa spotka się w piątek, 4 marca.

You may also like...

Dodaj komentarz