Edukacja

Dzieci „płacą” za jazdę rowerem do szkoły w Woluwe-Saint-Pierre

Brukselska Gmina Woluwe-Saint-Pierre wpadła na nowy pomysł, aby zachęcić młodzież szkolną do korzystania z rowerów: będą za to „płacone”.

Uczniowie szóstej klasy szkoły podstawowej w gminnych szkołach są nagradzani lokalną wirtualną walutą za korzystanie z roweru do szkoły.

Praktycznie uczniowie otrzymują chip, który powieszają na rowerze. Ich przyjazd i Wyjazd są rejestrowane przez terminal zainstalowany przy wejściu do szkoły. Każdy wylot i przylot przyznaje im „dolara”, który odpowiada 0,20€.

Te „Dolce” można wykorzystać w sklepach gminy, Aby kupić na przykład bilet do kina w Stockel, wejście na basen lub lody.

Gmina ma już kilkunastu partnerów współpracujących w systemie i ma nadzieję przyciągnąć więcej w przyszłości. Oprócz kina i basenu działa tu już piekarnia, rzeźnia, księgarnia i klub sportowy „Bucks”.

Niektórzy zastanawiali się, czy nagradzanie dzieci za korzystanie z roweru jest naprawdę konieczne, ale Alexandre Pirson, radny odpowiedzialny za mobilność w Woluwe-Saint-Pierre, uważa, że używanie marchewki, a nie kija, doprowadzi do bardziej pozytywnego wyniku.

„Jesteśmy w społeczeństwie, w którym wiele karamy” „Wyjmujesz śmieci w zły dzień, dostajesz mandat, jedziesz za szybko, dostajesz mandat. Ale bardzo niewiele razy otrzymujemy nagrodę.

„Ale nagroda pobudza ludzi w przeciwieństwie do kary, która ich paraliżuje. Myśląc o tym, omówiliśmy, jak zachęcić do pozytywnych zachowań związanych z mobilnością. Nagrody dzięki grywalizacji są coraz bardziej modne wśród młodych ludzi, zwłaszcza za pośrednictwem gier na smartfony, dlatego zdecydowaliśmy się na tę lokalną wirtualną walutę.”

Obecnie projekt działa tylko na szóstym poziomie podstawowym w ośmiu szkołach miejskich. Ostatecznie projekt może zostać rozszerzony na inne lata i może zostać rozszerzony, aby nagradzać tych, którzy przyjeżdżają pieszo lub skuterem, a także tych, którzy korzystają z transportu publicznego.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.