Edukacja

Brukselskie święto studentów Saint-V przełożone z powodu pandemii

Co roku Wolny Uniwersytet w Brukseli (ULB po francusku, VUB po holendersku) obchodzi swojego założyciela Theodore ’ a Verhaegena w Dzień Świętego V (19 listopada) typową ucztą studencką, która wiąże się z dużą ilością piwa.

Niestety, tegoroczna impreza-która miała się odbyć w ten piątek-została przełożona z powodu pandemii. Z tego samego powodu zeszłoroczne musiały być organizowane online. Edycja 2021 odbędzie się w drugim semestrze roku akademickiego, po nowym roku, tak szybko, jak pozwoli na to sytuacja z koronawirusem.

Ale czym jest Saint-V? Oprócz bycia dużą imprezą, istnieje również poważna strona Wydarzenia, a tym razem święto koncentruje się na kryzysie klimatycznym i przesiedleńcach.

Association des Cercles Etudiants (Ace) i Brussels Studentengenootschap (BSG) wybrały jako temat Saint-Verhaegen „wolno niszczyć, ale nie przyjmować”.

„Znajdujemy się w krytycznej sytuacji wobec naszego środowiska” -stwierdziły organizacje studenckie. „Za kilka lat znaczna część ludności świata nie będzie już w stanie przetrwać na swoich rodzimych ziemiach.

„A jednak my, ludzie Zachodu, żyjemy w absolutnym braku szacunku dla tego środowiska, które nas przyjmuje. Mimo to odmawiamy przyjęcia uchodźców, bez względu na przyczynę ich ucieczki.

Rektor ULB, Annemie Schaus, powiedziała: „Saint-Verhaegen nabiera w tym roku wyjątkowego smaku. Po pierwsze, studenci będą mogli się spotkać, na co pandemia nie pozwoliła w zeszłym roku, a po drugie, łączy społeczność uniwersytecką wokół silnych zobowiązań, które są na obrazie tego, czym jest Uniwersytet: wolny, krytyczny, czujny i buntowniczy.”

Rektor VUB, Caroline Pauwels, dodała swoją aprobatę dla tegorocznego tematu: „nasi studenci pokazują, że są prawdziwymi możliwościami, pełnymi nadziei, nie będąc naiwnymi i z silną wolą, aby podjąć wysiłek dla tego świata. Jestem z tego szczególnie dumny. Niech żyje Saint-V.”

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.