Rodzina

Belgia reguluje e-skutery: wyznaczony parking, tylko jeden kierowca, brak użytkowników poniżej 16

Belgia wprowadza szereg środków regulujących korzystanie z e-skuterów i innych środków transportu mikro-mobilności, w tym wyznaczone miejsca parkingowe, ograniczenie wiekowe dla osób poniżej 16 roku życia oraz zakaz jazdy po chodniku lub przewożenia pasażera.

„Widzimy wiele nowych form mobilności na naszych ulicach, takich jak e-skutery”, powiedziała Flamandzka minister mobilności i robót publicznych Lydia Peeters. „Niestety widzimy je już w statystykach wypadków. Dlatego pilna była potrzeba jasnych i jednolitych przepisów ruchu drogowego.”

Peeters wraz z ministrem Federalnym Georgesem Gilkinetem, Walońskim ministrem Valérie De Bue i brukselską minister Elke Van den Brandt utworzyli międzybranżową grupę roboczą w celu ustalenia jasnych i jednoznacznych ram prawnych dla całego kraju.

Bruksela postanowiła niedawno zakończyć masowe parkowanie samoobsługowych e-skuterów. Regionalny parlament przegłosował utworzenie specjalnych stref parkingowych wokół miasta, wymuszonych grożącymi sankcjami na operatorów skuterów.

Wprowadzenie stref parkingowych

Obecnie skutery mogą być parkowane na chodniku, o ile nie utrudniają przejścia pieszym i innym użytkownikom chodnika. Ale w praktyce skutery są często porzucane w sposób, który tworzy chaos i utrudnia pieszym i rowerzystom.

Teraz będą strefy zakazu parkowania (z wyjątkiem osób o ograniczonej sprawności ruchowej), strefy obowiązkowego parkowania (strefy zrzutu) i strefy, w których parkowanie będzie dozwolone bez utrudniania przejazdu. Wadliwe parkowanie będzie liczyć się jako wykroczenie drugiego stopnia, z grzywną w wysokości €116.

Ograniczenie dla młodzieży poniżej 16 roku życia

W zeszłym roku jeden z siedmiu wypadków skutera elektrycznego dotyczył młodej osoby poniżej 16 roku życia. W wypadkach tych rannych zostało 130 osób.

„Ze względu na cel, jakim jest bezpieczeństwo drogowe, ważne jest, aby unikać dzieci i młodzieży jeżdżących pojazdami o prędkości do 25 km/h, które nie zawsze są stabilne lub łatwe w prowadzeniu” – wyjaśnili ministrowie.

„Na nabrzeżu lub na ulicach zabaw młodzi ludzie mogą nadal korzystać z hulajnóg, hoverboardów lub innych urządzeń, ponieważ jest tam bezpieczniej, a ryzyko wypadków jest mniejsze.”

Zakaz jazdy po chodniku

Jazda skuterem po chodniku zagraża pieszym-mówili ministrowie. obecna zasada, która pozwala na jazdę w tempie pieszym, nie jest wystarczająco przestrzegana. Zasada ta została zatem zmieniona na całkowity zakaz używania hulajnóg na chodnikach, z wyjątkiem osób o ograniczonej sprawności ruchowej korzystających z hulajnogi ruchowej.

W strefach dla pieszych znak wskaże, czy e-skuter jest dozwolony, czy nie, a jeśli jest to dozwolone, będzie w tempie chodzenia. Naruszenie będzie ponosić grzywnę w wysokości €58.

Zakaz jazdy we dwoje na skuterze

Wcześniej prawo nie zakazywało przewożenia pasażera na hulajnodze, chociaż operatorzy często zabraniają tego w swoich warunkach.

„E-skutery nie są tak stabilne jak rowery, a ryzyko upadku i poważnych obrażeń jest poważniejsze” – powiedzieli ministrowie. „Dlatego od teraz zabrania się zabierania kogoś ze sobą na swoim e-hulajnodze.”

Może to pociągnąć za sobą grzywnę w wysokości 58€, która zostanie natychmiast pobrana.

Przypomnienia o obowiązujących przepisach

Ministrowie podkreślili również istniejące zasady, które mają zastosowanie do korzystania z mikro-mobilności już zapisane w kodeksie drogowym. Należą do nich zakaz jazdy z prędkością powyżej 25km / h na hulajnodze lub używania hulajnóg z siodełkiem.

„Wraz z transportem publicznym te nowe formy mobilności sprawiły, że ruch w naszych miastach był łatwiejszy i płynniejszy”, powiedział Georges Gilkinet, Federalny Minister mobilności.

– Ważne jest, aby użytkownicy nauczyli się, jak radzić sobie z tym we właściwy sposób i aby zapewnić lepsze ramy prawne. W ramach Międzybranżowego planu bezpieczeństwa ruchu drogowego współpracuję z moimi kolegami ministrami z regionów, aby osiągnąć lepszą równowagę, tak aby każdy użytkownik dróg miał swoje miejsce na drogach publicznych i czuł się bezpiecznie.”

Traffic institute Vias z zadowoleniem przyjął nowe zasady, mówiąc, że „chociaż skutery elektryczne wydają się łatwe w użyciu, nie są tak łatwe w obsłudze, częściowo ze względu na małe koła.”

Instytut wskazał również, że więcej niż jeden wypadek na cztery (28%) Z udziałem skutera elektrycznego miał miejsce w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności. Sugerują, że użytkownicy noszą kamizelkę fluorescencyjną zamiast polegać na obowiązkowych reflektorach na samym skuterze, które, jak mówi, są często trudne do zainstalowania w niektórych modelach.

You may also like...

Dodaj komentarz